About Script

Synopsis

Faruk, 70 years old, is retired but still working as an ordinary taxi driver. At week days he works daytime, at the weekends at nights. He lost his wife about ten years ago. Since that loss, every day has been in the same routine.

Other than his job, there is only one thing he deals with night and day; trying to learn English. He got himself books for practicing. When he is at home, he tries to learn from these books. While driving, he asks the people in his taxi whether they can speak English or not, so that he can practice. Sometimes he is mocked by people around, sometimes admired. He does not care about it, he does his best to learn the language.

When he does not study or drive, he works at home. He paints the walls, cleans and polishes the windows, sews cushions for the chairs. He waters his flowers. He is a tidy man, he is like preparing his home for something.

Days go by, he starts to speak English better and better. On his journey in this language, his liking in books, music and movies also change. He is at his 70s, meeting people around the world, learning new things.

After a six months of hard work, his English is now much better. His home once deserted-like, is now brand new.

He wakes up to a special morning, gets ready for something, shaves, combs his hair nice. He even uses perfume. He wears his new suit, gets in his taxi and heads for the airport. There, some officers delivers him two kids. These kids are Faruk's elder son's children. They were born in England and speak no Turkish. Their parents died in a car accident six months ago. After a bureaucratic procedure, the English government has sent the kids to Faruk, their grandfather. Faruk has been doing everything for his grandchildren for six months. Faruk and his grandchildren are now ready for a new journey together in life.
Faruk, 70 yaşlarında emekli olmuş ama hala çalışmakta olan sıradan bir taksi şoförüdür.  Hafta içi gündüzleri hafta sonu ise geceleri çalışır takside. Eşini yaklaşık 10 yıl önce kaybetmiştir. On yıldır kurduğu hayatta her şey tek düze ve birbirinin aynı geçen günlerden ibarettir. 

 

Faruk'un yaşam rutini dışında gece gündüz uğraştığı tek bir şey vardır. O da; İngilizce öğrenmeye çalışmak. Kendine kitaplar almıştır. Evde olduğu zamanlarda kitaplardan ders gibi İngilizce öğrenmeye çalışır. Takside ise arabaya binen gençlere İngilizce bilip bilmediklerini sorarak, pratik yapmaya çabalar. Faruk, İngilizceye olan merakından dolayı bazen alay konusu olur bazen de takdir edilir... Ama o dışarıdan gelen bütün etkilere kulaklarını tıkamıştır. Büyük bir azimle öğrenmek için her şeyi yapar.

 

Faruk'u ders çalışmadığı zamanlarda evi ile uğraşır.  Duvarları boyar, camları cilalar, sandalyelere minder diker... Çiçeklerini sular. Yaşamına özen gösterir, yaşadığı alana da... Sanki evini bir şeye hazırlar gibidir.

 

Zamanla dili çözülür çat pat İngilizce bir şeyler konuşmaya başlar... Yeni bir dil öğrenme konusunda yol alırken, dinlediği müzik izlediği film ve okuduğu kitaplar da değişmeye başlar... Faruk 70 li yaşlarında hayatında hiç bilmediği şeyleri öğreniyor ve başka ülkelerden gelen değişik insanlar ile arkadaş olmaya başlıyordur.

 

İngilizce öğrenmek için yoğun geçen altı ayın sonunda artık çat pat konuşur derdini anlatır hale gelmiştir. Başta köhne ve bakımsız olan evi ise çiçek gibi yepyeni olmuştur.

Ama asıl macera bundan sonra başlamaktadır....

 

 

Director's view

The classic opinion in our society is that when people get older, new beginnings are more difficult for those people. In fact, both our religion Islam and the whole eastern philosophy say; “to learn something new until the last breath, is something so special and sacred”. I want to tell a story about an old man whose life changes into someting much more beautiful during his English learning process. Through the story I want show the natural human reactions like struggling against difficulties, giving up and the pyschology in motivation coming by success.

 

Faruk is someone like you and me, he is one of us... but he insists on taking a path none of us may prefer. The whole story says, it is not the finish line that you reach is important, it is the path that you take to get there is of importance.

 

During his learning process, Faruk comes across many characters. Each character is a reflection an emotion that he or she represents, or a metaphor of a fact. These characters positively or negatively, somehow develop Faruk's character. Just like... everyone or everything in our life can change us, Faruk will go through this change.

Toplumumuzda genel kanı  yaş ilerledikçe yeni başlangıçların yapılmasının zor olduğu ya da gereksiz olduğu yönündedir. Oysa hem dinimiz hem bütün doğu felsefesi son nefese kadar yeni şeyler öğrenmenin kutsallığından bahseder. Ben bu hikayede yaşlı bir adamın “İngilizce” öğrenme sevdasının hayatında yarattığı güzel olayları ve değişimi anlatmak istedim. Bu anlatım sırasında insan doğasında ki zorluklar ile mücadele etme, pes etme, başarının yarattığı motivasyon gibi psikolojik tepkilere de yer verdim.

 

Faruk, hepimizin tanıdığı bizden biridir. Ama hiçbirimizin cesaret edemediği bir yolda ısrarla gitmektedir. Bütün filmin özünde istediğin şeye ulaşmaktansa ona ulaşan yol önemlidir mesajı verilmektedir.

 


Faruk, İngilizce öğrenme sürecinde birçok karakter ile karşılaşır. Her bir karakter temsil ettiği bir duygu ya da olayın metaforu olarak karşımıza çıkar. Her bir karakterin Faruk üzerinde olumlu ya da olumsuz etkileri gelişimini destekler nitelikte olur.

Tıpkı hayatta karşımıza çıkan kişiler ya da yaşadığımız olayların bizi değiştirmesi gibi Faruk'da bu değişimin kendisine dönüşecektir.

 

  Characters

FARUK

In his sixties, he is a taxi driver. He is a calm personality. He is skilled in many daily handy stuff. He lost his wife long time ago and has never got married again. He is driving a taxi, because he likes to communicate other people. He likes to learn new things. He has his own small world.

Altmışlı yaşlarda, taksi şoförüdür. Naif bir adamdır. Elinden her iş gelir cinsinden beceriklidir. Eşini uzun yıllar önce kaybetmiş bir daha da evlenmemiştir. Taksi şoförlüğünü insanlarla iletişim halinde olmayı sevdiği için yapmaktadır. Yeniliklere açık ve öğrenmeye meraklıdır. Küçük bir dünyası vardır.

 

 

FİGEN

Faruk's neighbor. She is around fifty. She has never been married before. She has feeling for Faruk. She wants to show these feelings every way that she can. She likes to take care of herself well, she is very good at kitchen. She talks too much. She is so cheerful and sociable.

Faruk'un komşudur. Ellili yaşlardadır. Hiç evlenmemiştir. Faruk'tan hoşlanmaktadır ve bunu belli etmek için elinden geleni yapar. Kendine bakmayı sever, mutfakta ustadır. Çok fazla konuşmaktadır. Neşeli ve girişkendir.